ADALM PLUTO platforma transceivera SDR
Opis
Sprzętowa platforma transceivera SDR ADALM-PLUTO
ADALM-PLUTO to produkt firmy AnalogDevices skierowany entuzjastów elektroniki zainteresowanych wykorzystaniem urządzeń klasy SDR (Software Defined Radio), zagadnieniami związanymi z transmisją radiową i komunikacją bezprzewodową.
PLUTO stanowi niedrogie, łatwe w użyciu i przystępne środowisko. Pozwala on na eksperymenty z wykorzystaniem niezależnych kanałów – nadawczego i odbiorczego – w trybie full duplex. To przystępne rozwiązanie daje swobodę w kreatywnym rozwijaniu zakresu ćwiczeń i badaniu na bieżąco zmian w projektach.
ADALM-PLUTO posiada niezależne kanały: nadawczy i odbiorczy, pracujące w trybie full duplex i może generować oraz odbierać sygnały w paśmie od 325 do 3800 MHz przy częstotliwości próbkowania do 61,44 mln próbek na sekundę (Msps). Po wykonaniu modyfikacji software-owej (tzw. hack) możliwa jest praca w paśmie już od 70MHz. Jest przy tym samodzielnym modułem wystarczająco małym, aby zmieścić się w kieszeni kurtki. Moduł ADALM-PLUTO jest zasilany przez USB. Można go obsługiwać przy użyciu biblioteki libiio działającej na systemach Windows, Linux oraz OS X. Pozwala on jednocześnie poznać różne platformy sprzętowe – x86 oraz ARM. Moduł ADALM-PLUTO można wykorzystać jako podstawę do realizacji eksperymentów w zakresie technik radiowych z SDR, a także we współpracy z narzędziami takimi, jak MATLAB, Simulink czy GNU Radio.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie produktu.
Cechy charakterystyczne:
- zakres częstotliwości od 325MHz do 3.8GHz (od 70MHz po modyfikacji software-owej)
- oparty na układzie AD9363
- przetworniki ADC i DAC 12 bitów
- szerokość przetwarzanego pasma 20MHz
- oddzielny tor odbiornika i nadajnika
- praca full-duplex lub half-duplex
- niewielkie wymiary
- komunikacja i zasilanie przez złącze USB
- wparcie dla MATLAB, Simulink, GNU Radio, libiio
Moduł można zastosować do wielu projektów związanych z ogólnie pojętą komunikacją radiową, począwszy np. od odbioru transponderów lotniczych ADS-B czy zdjęć satelitarnych, poprzez analizę sygnałów GSM czy WiFi, skończywszy na eksperymentach z np. transmisjami TETRA itd.
Jednym z przykładów zastosowania ADLM-PLUTO jest zestaw do pracy przez satelitę geostacjonarnego Es'hail-2 (QO-100).
UWAGA! Aktualnie oferowana wersja to oficjalnie Rev. C (przy czym w naszych urządzeniach jest już płyta PCB w wersji Rev.D - patrz zdjęcia)
Gwarancja : 24 miesiące.